Kim jestem?


Aby oszczędzić Państwa czas napiszę, że... nazywam się  Piotr Guzik. Od  2015  roku  prowadzę własną działalność gospodarczą związaną z usługami przyrodniczymi i edukacją. Mam za sobą 7 lat doświadczenia w edukacji dzieci i dorosłych, 14 lat doświadczenia w pracach naukowych/terenowych w Europie i Azji, 21 lat pasji do natury i przeszło 45 000 uczestników moich zajęć.


Jeśli jest chęć, żeby czytać dalej to... do przyrody ciągnęło mnie już od dziecka. Lubię podróżować, chodzić po górach, obserwować ptaki, fotografować, strzelać z łuku, jeździć na rowerze, morsować i śpiewać. Z wykształcenia jestem leśnikiem. Można mnie spotkać zarówno na bagnach Biebrzańskiego Parku Narodowego, jak i na szlakach pod Babią Górą.  Jednak zgodnie z lubianym przeze mnie hasłem: "Sercu bliski - Beskid Niski" zawsze cieszę się na myśl o powrocie w rodzinne strony.


Pierwsze kroki w pracach terenowych stawiałem w 2005 roku jako uczestnik licznych badań naukowych (prac inżynierskich, magisterskich, doktorskich), monitoringów przyrodniczych (ptaków oraz ssaków), inwentaryzacji dendrologicznych, projektów ochroniarskich, wyjazdów wolontariackich, ornitologicznych akcji obrączkarskich, ekspedycji ratunkowych czy różnego rodzaju praktyk (zarówno w jednostkach Lasów Państwowych, jak i w parkach narodowych).
 

Temat edukacji zaciekawił mnie w 2012 roku. Na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie utworzono wówczas szalenie ciekawy blok zajęć, pt.: "Edukacja Przyrodniczo-Leśna" prowadzony przez dr inż. Magdalenę Frączek. Jej pomysł zaowocował stworzeniem studiów podyplomowych o tej samej nazwie, które w 2016 i 2017 roku zostały laureatem Ogólnopolskiego Programu Akredytacyjnego "Studia z Przyszłością" organizowanego przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego oraz Agencję Kreatywną  PRC.  W   czasie  zajęć  zapoznałem się  bliżej  ze  sposobem  prowadzenia   lekcji   przyrody w  szkołach, animacji  w  przedszkolach, prowadziłem  grupy  w  terenie,  podpatrywałem   działalność i uczyłem się od najlepszych edukatorów leśnych w naszym kraju m.in.: Anny Pikus (naczelnik Działu Edukacji i Udostępniania Lasu Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych), Hanny Będkowskiej (Leśny Zakład Doświadczalny SGGW w Rogowie), czy Wiktora Naturskiego (Prezes Stowarzyszenia Edukatorów Leśnych).

W ramach pracy inżynierskiej stworzyłem projekt edukacyjnego szlaku rowerowego w Magurskim Parku Narodowym. Natomiast w pracy magisterskiej podjąłem próbę określenia czynników wpływających na występowanie ssaków drapieżnych, kopytnych, zajęczaków, dużych gryzoni we wszystkich polskich parkach narodowych.


Podsumowując. Założenie ALCEDU stworzyło mi możliwość połączenia pasji z pracą zawodową...


...i z tego się cieszę ;-)