O MNIE

Nazywam się Piotr Guzik i od 2015 roku prowadzę firmę ALCEDU opartą na usługach przyrodniczych oraz edukacji. Mam 10 lat doświadczenia w nauczaniu dzieci i dorosłych, w tym 57 tygodni pracy jako wychowawca kolonijny. Ponadto od 16 lat uczestniczę w różnego rodzaju badaniach naukowych, a sama przyroda jest moją pasją już 22 lata.

Do przyrody ciągnęło mnie od dziecka. Lubię chodzić po górach, obserwować ptaki, fotografować, strzelać z łuku, jeździć na rowerze, kajakować, morsować, śpiewać oraz podróżować. Można mnie spotkać zarówno na bagnach Biebrzańskiego Parku Narodowego, jak i na szlakach pod Babią Górą. Jednak zgodnie z hasłem: „Sercu bliski – Beskid Niski” zawsze cieszę się na myśl o powrocie w rodzinne strony.

Z wykształcenia jestem leśnikiem. Temat edukacji zaciekawił mnie w 2011 roku. Na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie utworzono wówczas szalenie ciekawy blok zajęć, pt.: „Edukacja Przyrodniczo-Leśna” prowadzony przez dr inż. Magdalenę Frączek. Warto dodać, że jej pomysł zaowocował stworzeniem studiów podyplomowych o tej samej nazwie, które w 2016 i 2017 roku zostały laureatem Ogólnopolskiego Programu Akredytacyjnego „Studia z Przyszłością” organizowanego przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego oraz Agencję Kreatywną  PRC.  W   czasie  zajęć  zapoznałem się bliżej ze sposobem prowadzenia lekcji przyrody w szkołach, animacji w przedszkolach, prowadziłem grupy w terenie, podpatrywałem działalność i szkoliłem się u najlepszych edukatorów leśnych w naszym kraju m.in.: Anny Pikus (naczelnik Działu Edukacji i Udostępniania Lasu Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych), Hanny Będkowskiej (Leśny Zakład Doświadczalny SGGW w Rogowie), czy Wiktora Naturskiego (Prezes Stowarzyszenia Edukatorów Leśnych).

Pierwsze kroki w pracach naukowych stawiałem w 2005 roku jako uczestnik licznych badań terenowych (prac inżynierskich, magisterskich, doktorskich), monitoringów przyrodniczych (ptaków oraz ssaków), inwentaryzacji dendrologicznych, wyjazdów wolontariackich, ekspedycji ratunkowych, ornitologicznych akcji obrączkarskich, projektów ochrony przyrody i różnego rodzaju praktyk.

W ramach swojej pracy inżynierskiej stworzyłem projekt edukacyjnego szlaku rowerowego w Magurskim Parku Narodowym. Natomiast w pracy magisterskiej podjąłem próbę określenia czynników wpływających na występowanie ssaków drapieżnych, kopytnych, zajęczaków oraz dużych gryzoni we wszystkich polskich parkach narodowych.

Założenie ALCEDU stworzyło mi możliwość połączenia pasji z pracą zawodową.