Warsztaty przyrodnicze

21 stycznia 2014

 

Zapraszam na prowadzone z pasją, oryginalne i autorskie warsztaty przyrodnicze, podczas których rozwijam ciekawość poznawczą dzieci, młodzieży i dorosłych. Najmłodszy uczestnik moich zajęć miał 2,5 roku, najstarszy - ponad 70 lat. Mimo tej różnicy wieku obaj uśmiechali się, gdy własną dłonią mogli sprawdzić, jak miękkie gniazdo potrafi zbudować wróbel. Przez przybliżanie ludziom tematu przyrody, staram się także przeciwdziałać Syndromowi Deficytu Natury.

 

Uczę przez zmysły - uczestnicy zajęć mogą przyjrzeć się z bliska, a nawet dotknąć zgromadzonych przeze mnie eksponatów, gdy tylko jest to możliwe. Dla chętnych są m.in. pióra, skrzydła, gniazda, drewno, szyszki, liście, kora, a dla najodważniejszych – czaszki, wypluwki, kości i szpony. W czasie warsztatów pracujemy także z pomocami naukowymi, tj. lornetkami, lunetami, lupami, zbiorami entomologicznymi, naturalnej wielkości gipsowymi tropami zwierząt, drewnianymi budkami lęgowymi - ptaków, nietoperzy i gryzoni. Słuchamy również odgłosów zwierząt, a także bawimy się z zwierzęcymi zabawkami i chustą animacyjną.

 

Zajęcia prowadzę w niewielkich grupach, najlepiej oddziałach lub klasach. Spotkania trwają około 45 minut. Przyjeżdżam do szkoły bądź przedszkola odrobinę przed umówionym czasem, aby w jednej sali przygotować eksponaty do lekcji. Koszt zajęć zależy od wybranego tematu oraz ilości uczestników (zazwyczaj kilka złotych od dziecka).

 

Eksponaty prezentowane podczas spotkań zostały pozyskane legalnie, z poszanowaniem wartości etycznych, a pozwolenie na ich przetrzymywanie wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

 

 

 1. Skrzydlate myśli. To zajęcia, na których przybliżone zostaną tajemnice ptaków. Dowiemy się, co im pomaga w lataniu, a dzięki naturalnym eksponatom zerkniemy do ich gniazd oraz przyjrzymy się jak różnorodne są ptasie nogi, pióra, skrzydła i dzioby. Poznamy największe, najcięższe, najmniejsze, a także najmądrzejsze krajowe gatunki. Od 4 do 99 roku życia.
   

 2. Głodne brzuszki. W okresie jesienno-zimowym polecam temat dokarmiania ptaków i ich wędrówek. Dowiemy się jakie gatunki odlatują na zimę, a jakie do nas przylatują. Rozwiejemy wątpliwości czy, czym i kiedy uzupełniać karmnik. Własnymi rękami stworzymy pełnowartościowe przysmaki, umieścimy je w karmnikach typu dzwonek, a dzieci będą mogły zabrać je do domu by służyły ptakom w ich sąsiedztwie. Od 4 do 99 roku życia.
   

 3. Na cztery łapy. Zima to trudny czas dla ssaków, poznamy więc strategie przetrwania kilku z nich. Zajrzymy w zęby bobra i sprawdzimy, czym się żywi. Wyobrazimy sobie, jak to jest być lisem, który może mieć za sąsiada borsuka. Usłyszymy głosy, porównamy tropy i poznamy sylwetki naszych największych ssaków: łosia oraz niedźwiedzia. Dzieci stworzą sobie naturalnej wielkości misiowe łapy, aby móc się nimi bawić np. w domu. Od 4 do 99 roku życia.
   

 4. W słowach kilku o rysiu i wilku. To dwuczęściowe warsztaty pełne zagadek i emocji. W pierwszej części przybliżę sylwetki drapieżników: rysia i wilka, a także roślinożerców: jelenia oraz sarny. Opowieściom będą towarzyszyć głosy wydawane przez te zwierzęta. W części drugiej dzieci zrobią dla swojej klasy świetną zabawkę i narzędzie pracy w jednym - zestaw gipsowych tropów zwierząt w skali 1 : 1, które zostaną pamiątką po spotkaniu. Od 4 do 99 roku życia.
   

 5. Chata dla zwierzaka. Aby lepiej zrozumieć funkcjonowanie drewnianych budek dla ptaków, nietoperzy oraz popielic, polecam zajrzeć w ich głąb. Ale ostrożnie, bo nie tylko one mogą tam pomieszkiwać! Zamienimy się w popielice i bawiąc się wspólnie przeżyjemy rok jej życia. Poznamy "nietoperzowy sen" i rozwieję kilka mitów związanych z nimi. Własnymi rękami zbadamy, jak miękkie gniazda potrafią budować sikorki i co może zagrażać pisklętom w ich domkach. Dowiemy się, co dobrego przynosi nam bliskie sąsiedztwo tych grup zwierząt. Od 4 do 99 roku życia.
   

 6. Zielony mundur. Na spotkaniu dowiemy się na czym polega praca leśnika. Sprawdzimy, po co mu kask na głowie, młotek i co robi przy wielkich samochodach z drewnem. Za pomocą szyszek, liści, krążków drewna poznamy kilka podstawowych gatunków drzew, nauczymy się określać ich wiek oraz dowiemy się jak wygląda dom malutkiego kornika. Przyjrzymy się z bliska niektórym pięknym owadom zamieszkującym las oraz zastanowimy się, czy dzięcioł rzeczywiście jest lekarzem drzew. Od 4 do 99 roku życia. 
   

 7. Sowy - doskonali łowcy. Te mało poznane, okryte zabobonami ptaki są jednymi z moich ulubionych. Za pomocą "Flamy" oraz "Bubiego" (eksponatów płomykówki i puchacza), a także pacynki "Asi" (zabawka sowy uszatej), poznamy ich wygląd, sekrety i umiejętności. Posłuchamy głosów, na własnej skórze poczujemy jak miękkie mają pióra, przyjrzymy się ich czaszkom, skrzydłom, sprawdzimy, czy mają ostre szpony i co jedzą na obiad. Od 10 do 99 roku życia.
  UWAGA: Te warsztaty przygotowane są ze specjalnym programem dla klientów indywidualnych (rodzin z  dziećmi  lub  wyłącznie  dorosłych)  wraz z możliwą nocną wyprawą do lasu.

   

 8. Krok w trop. To warsztaty dla najodważniejszych. Podczas kilku gier czeka nas nietypowe szkolenie z rozpoznawania gatunków ssaków na podstawie naturalnej wielkości gipsowych tropów. Na tym jednak nie poprzestaniemy i "na tapetę" weźmiemy także czaszki oraz - jak na prawdziwych tropicieli przystało - kupy zwierząt. Od 10 do 99 roku życia.
  UWAGA: Te warsztaty przygotowane są ze specjalnym programem dla klientów indywidualnych (rodzin z dziećmi lub wyłącznie dorosłych) wraz z możliwym wyjściem do lasu.